Kafka Band: Ankunft / Příchod / Arrival

Kafka Band

„Es war spätabends, als K. ankam. / Bylo už pozdě večer, když K. dorazil na místo.“

Kafka Band IITěmito slovy otevírá Franz Kafka svůj magický nedokončený román Zámek. Americký spisovatel David Zane Mairowitz a český výtvarník Jaromír 99 příběh o bloudění zeměměřiče K. převedli do komiksové podoby. Jejich černobílý Zámek vydalo v červnu 2013 londýnské nakladatelství SelfMadeHero a v říjnu grafická novela vychází také česky v Labyrintu.
Dále se připravuje americké, polské a německé vydání a velká výstava v Literárním domě ve Stuttgartu – ta představí i další dvě kafkovské komiksové adaptace, na nichž se jako scenárista David Z. Mairowitz podílel.

Kafka Band je literárně-hudební projekt, který k Zámku natočil soundtrack. Písničky vzešly přímo ze stránek románu. Němčina se tu proplétá s češtinou, recitace se zpěvem a rock s popem, folkem a hospodským šramlem, jaký možná zimou prokřehlého zeměměřiče K. uvítal v románové hospodě U Mostu. Ve skupině se znovu sešli výtvarník a zpěvák Jaromír 99 a spisovatel Jaroslav Rudiš, autoři kultovní komiksové trilogie Alois Nebel. Zatímco Jaromír 99 zpívá, Rudiš čte a recituje. Společně také vybrali a upravili Kafkovy texty. Na kytaru hraje Dušan Neuwerth, na baskytaru a mandolínu a.m.almela, na klávesy Jiří Hradil a na bicí Zdeněk Jurčík. O videoprojekce se stará Clad.

Kafka Band svůj program Zámek poprvé představí ve čtvrtek 31. října na mezinárodním festivalu KomiksFEST! v Praze (v Roxy/NOD). O týden později, v pátek 8. listopadu, kapela otevře výstavu „K: KafKa v KomiKsu“ v Literárním domě ve Stuttgartu. Další vystoupení budou následovat v roce 2014, mj. v Literárních domech v Salcburku a Mnichově.

Kafka Band natočila také singl nazvaný Příchod / Ankunft. Animovaný videoklip vychází z ilustrací Jaromíra 99 ke komiksovému Zámku a jeho autorem je Clad.

 

Kafka Band

„Es war spätabends, als K. ankam.“

Kafka BandMit diesen Worten eröffnet Franz Kafka sein magisches Romanfragment Das Schloss. Der amerikanische Autor David Zane Mairowitz und der tschechische Zeichner Jaromír 99 haben jetzt die Geschichte über den Landvermesser K. in eine Graphic Novel verwandelt, die im Juni 2013 im Londoner Verlag SelfMadeHero erschienen ist. Demnächst wird die Graphic Novel auch auf Tschechisch bei Labyrint und auf Deutsch bei Knesebeck veröffentlicht.

Die Kafka Band hat zum Schloss jetzt einen Soundtrack komponiert. In den Texten mischt sich Deutsch mit Tschechisch, in der Musik Pop mit Folk und Rock mit der alten traditionellen böhmischen Schrammelmusik, so wie der durchgefrorene Landvermesser K. in dem Wirtshaus Zur Brücke begrüßt werden könnte.
In dem Bandprojekt treffen der Schriftsteller Jaroslav Rudiš und der Zeichner und Musiker Jaromír 99 erneut aufeinander. Die beiden Künstler haben gemeinsam die erfolgreiche und verfilmte Graphic Novel über den melancholischen Eisenbahner Alois Nebel verfasst. Für die Musik haben sie Textpassagen des Romans adaptiert, wo Rudiš Kafka einliest und Jaromír 99 singt. Für die Band konnten sie dazu die renommierten tschechischen Musiker gewinnen: An der Gitarre spielt Dušan Neuwerth, am Bass und an der Mandoline a.m.almela, am Keyboard Jiří Hradil und am Schlagzeug Zdeněk Jurčík. Wichtiger Teil der Live-Performance sind auch die atmosphärischen Videoeinspielungen von VJ Clad, die auf den scherenschnittartigen Bildern von Jaromír 99, die er für Das Schloss entworfen hat, basieren.

Kafka Band eröffnet am 8. November die Ausstellung K: KafKa in KomiKs im Literaturhaus Stuttgart. Weitere Auftritte folgen 2014.

Die erste Single-Auskopplung von Kafka Band heisst Ankunft, mit einem Musikvideo von VJ Clad.